Üdvözlés

Szia!
Rileey vagyok, örülök, hogy idetaláltál, annak még jobban, ha máskor is visszanézel. Mostanában főként könyvekről szedem össze a gondolataimat, de ha olyan kedvem van, filmekről és sorozatokról is megejtek egy-egy posztot. Sokat olvasok angolul, így ne lepődj meg, ha nem túl ismert könyvekkel találkozol errefelé. A célom, hogy felkeltsem ezekre a figyelmet, hátha egyszer kis hazánkban is a könyvesboltok polcaira kerülhetnek. Kellemes böngészést kívánok! :)

Ha szeretnél kapcsolatba lépni velem, a nagyító ikon alatt lapuló űrlap segítségével megteheted, vagy használhatod közvetlenül az e-mail címemet: rileey.smith[kukac]gmail.com

Népszerű bejegyzések

Címkék

1 pontos 2 pontos 3 pontos 4 pontos 5 pontos ABC ABC Family adaptáció After the End Agave agorafóbia akció alakváltók alternatív történelem angol angyalok animációs anime Anna és a francia csók apokaliptikus Arrow barátság blog book tag borító borítómustra boszorkányok Cartaphilus CBS chick-lit Ciceró Courtney Summers crossover családon belüli erőszak Dan Wells Daredevil démonok depresszió design díj disztópia dráma Dream válogatás Éles helyzet erotikus fanborítóm fantasy felnőtt film Forma-1 FOX földönkívüliek Főnix Könyvműhely Francesca Zappia francia Fumax GABO Gayle Forman Hard Selection Harper Teen Hex Hall high fantasy horror humor időutazás írás istenek Jane The Virgin Jennifer Niven John Cleaver karácsony katasztrófa képregény klasszikus komédia Kossuth Könyvmolyképző krimi leltár lovak Lucifer Maggie Stiefvater mágia mágikus realizmus magyar szerző Matthew Quick Maxim megjelenések mentális betegség misztikus Netflix new adult novella nyár öngyilkosság pánikbeteség paranormális pilot posztapokaliptikus pszichológia pszichothriller Rainbow Rowell Razorland realista Red Queen Richelle Mead romantikus sci-fi Scolar Silber skizofrénia sorozat steampunk Supernatural Syfy szerelmi háromszög szörnyek tanár-diák természetfeletti The 100 The Chemical Garden The CW The Dust Lands The Flash The Selection thriller toplista történelmi tündérek Twister Media Ulpius urban fantasy vámpírok vérfarkasok Victoria Schwab vígjáték vírus Vörös Pöttyös Wither young adult zombik

Most olvasom

Blogok

Üzemeltető: Blogger.

Küldj üzenetet!

Név

E-mail *

Üzenet *

2016. augusztus 31.

Hogyan olvasom book tag

               1 comment   
1. Hogyan találsz rá új olvasnivalóra?
Goodreadsen szoktam keresgélni a friss megjelenések között. Aztán még vannak olyan napjaim, mikor nekiállok szörfölni a címkék között, feltérképezni, hogy mi az, amit dicsérnek, és engem érdekelhet. Ebből kifolyólag gyakran nézegetem, hogy az adott műfajon belül mik a heti legolvasottabb könyvek. Néha eszembe jut valami téma, amiben szívesen olvasnék, például így kezdtem el Forma-1-es fikciót keresgélni (sajnos 99,9%-ban 0 tényalappal rendelkező erotikus ponyva van). Biztos vagyok benne, hogy rengeteg olyan könyv akad, ami engem érdekelne, csak nehéz rábukkanni, például Kevin Brooks könyvére teljesen véletlenül akadtam rá egy pár órás túrás eredményeként. Magyar megjelenésekkel kapcsolatosan nyilván a molyon tájékozódom, de nagy részükkel már angolul is szemeztem korábban, szóval nem hatnak újdonságként.

2. Hogyan szeretted meg az olvasást?
Sokaknak egy bizonyos könyvélményhez kapcsolódik a megvilágosodás, pl. Harry Potter vagy Twilight, hogy csak a két „nagyot” említsem, de nálam nincs ilyen éles határvonal. Nincs időponthoz, sem hogyanhoz kötve, világéletemben olvasó ember voltam. Lehet, hogy ez nem mindig nyilvánult meg, mert mikor még egyszámjegyű volt a korom, nem faltam tonnaszámra a könyveket, nem fosztottam ki a házi könyvtárat, de utólag visszagondolva be kell ismernem, hogy ez így van. Gyerekkoromból annyi rémlik, hogy mindig a 77 magyar népmesét olvastam ebéd/reggeli/vacsora közben az asztalnál, a Micimackón is rengetegszer átrágtam magam, és a képregényeimtől sem tudtam szabadulni kajálás közben – a kajabalesetek a lapokon voltak a bizonyítékok.

3. Hogyan változott meg az ízlésed könyvek terén, ahogy egyre idősebb lettél?
Most valami nagyon vicceset fogok mondani: visszafejlődtem. 15-16 éves koromban rengeteg krimit olvastam (egy csomó Robin Cookot többek között), és Stephen King munkásságát sem vetettem meg (utána be is voltam tojva rendesen). Most meg rengeteg YA-t olvasok.
Ennek igazából két oka van.
1, Akkoriban limitáltak voltak a lehetőségeim, és a házi könyvtár volt elérhető, plusz hol voltak még a webshopok vagy az olyan oldalak, mint a moly?
2, A YA könyvek nagyon uralják a könyvpiacot, és ebből kifolyólag az engem érdeklő ötleteket YA-ként írják meg. Olvashatnék erotikus ponyvát, de minek, mi a mondanivalója? Ennyi erővel nézhetnék pornót. Ha valami gagyi romantikus sztorira vágynék, akkor ott vannak a telenovellák. Őszintén szólva engem ezek a 0 cselekményű, egy kaptafa izék untatnak. A realista könyvekkel meg az a baj, hogy nem érdekelnek az ilyen témák, mint házasság, gyerekvállalás, öregedési válság és még sorolhatnám. Mennyivel izgalmasabb, hogy xy-nak szuperképességei vannak! Tud utazni az időben! Meg akarják enni a zombik! Le kell gyilkolnia egy csomó embert egy viadalon!
Nem mondom, hogy nincsenek ilyenek felnőtt verzióban, de fennáll a probléma, amit az előbb említettem: meg is kell találni őket, és olyanokat, amik az értékelések szerint jók. Ha felmegyek a Goodreadsre, YA-k jönnek szembe mindenhol. És az az igazság, hogy szeretem bennük a gyermeki ártatlanságot, amikor a karakterek azt hiszik, hogy az élet nem szar, hanem teli van lehetőségekkel és csodával.
Ami még változott, hogy önszántamból kezdtem el klasszikusokat olvasni, és pár nagyobb nevet le is tudtam. Illetve a legújabb elvem, hogy nem fogok semmit sem elolvasni, ami nem műfajom, de sokan szeretik, így kerültek le például a NA könyvek teljesen a palettáról.

4. Milyen gyakran vásárolsz könyvet?
Nem túl gyakran, sajnos nekem a könyv luxuscikk. Mindig csodálkozom, mikor emberek mutogatják, hogy egyszerre vettek 20 darab könyvet, meg 20-at kaptak karácsonyra, nekem meg annyi még a havi kajapénzem sincs, de hát nem vagyunk egyformák.

5. Hogyan lettél Bookblogger?
Igazából imádok bejegyzéseket írni. 2007 óta ilyen-olyan formában megteszem; volt egy 5 évig működő weboldalam, amellett több hosszabb-rövidebb ideig futó másik. Szeretek ezzel foglalkozni, cikkeket írni, designnal pepecselni (meg aggodalmaskodni azon, hogy úristen, mi van, ha nem jó, mi van, ha már megint ugyanazt írom, mi van ha...). Aztán ahogy egyre több könyvet kezdtem el olvasni, úgy jött, hogy ki akarom írni magamból az olvasási élményeimet, elsősorban magamnak, mert utólag jó visszaolvasni, hogy mit is gondoltam egy adott könyvről.  (Nem mellesleg újságíró végzettségem van.)

6. Hogyan reagálsz, ha nem tetszett egy könyv befejezése?
Ha nagyon-nagyon-nagyon nem tetszett, akkor síkideg leszek, és legszívesebben jól megvernék valakit. Lásd Richelle Mead Georgina Kincaid sorozatának egész utolsó kötete. Ha csak szimplán nem nyeri el a tetszésem, akkor csalódottan nyugtázom és bánkódom, hogy sikerült így elszúrni. Például Maggie Stiefvater Mercy Falls farkasai trilógiája.

7. Milyen gyakran leszel annyira kíváncsi, hogy előrelapozol egy könyvben, hogy megtudd, mi fog történni?
Szerencsére évekkel ezelőtt leszoktam erről. Egyetlen kivétel van, mikor nagyon shippelem a főszereplőket, és el akarok olvadni a közös jeleneteiken, akkor előfordul, hogy 20-30 oldallal előrébb lapozok, hogy belekukkantsak az eljövendő párbeszédeikbe. De ma már ritka, hogy ilyen kellemesen romantikus könyvvel találkozom.

8. Kit szeretnél jelölni?
Hajrá Horsegirl, ha van időd és kedved! :)

1 megjegyzés: