Több blogon is láttam ezt népszerű népszerűtlen taget, és mivel nagyon megtetszett, elhatároztam, hogy én is kitöltöm.
1. Egy népszerű könyv vagy sorozat, amit te nem szerettél.
Marie Lu: Legenda. Már az angol megjelenéskor kipécéztem magamnak, akkora hype-ja volt, no meg disztópia is. Nem tetszett sem a stílus, sem a világ, még csak fordulatos sem volt, a karakterek olyan távol álltak tőlem, mint ide Japán, az instalove-ról meg ne is beszéljünk. Azóta is próbálok rájönni, mások mit esznek rajta.
Ez egyébként elég gyakori jelenség, sokszor tűnődöm is azon, hogy én vagyok-e rosszul bekötve vagy az univerzum szórakozik velem. De már tanultam a hibámból, nem veszek meg mások ajnározására alapozva semmit.
2. Egy könyv vagy sorozat, amit te szeretsz, de mindenki más utál.
Ezen most hosszan kellett gondolkodnom, és visszakeresni, hogy mi jöhet szóba. A közutálatban szenvedő könyveknél az esetek 99%-ban én is beállok a sorba. Egy-két kivétel akadt csak, a molyon a legutáltabb jelenleg Cyn Balog Tündérszerelem című könyve. Nem egy világmegváltó történet, de pont a sok negatív visszajelzés miatt volt számomra meglepő, hogy minden hibája ellenére élveztem a könyvet. A másik ilyen Veronica Rothtól A hűséges, amire aztán tényleg kígyót-békát kiáltottak, szerintem viszont nagyszerű volt. A harmadik pedig Jeff Vandermeer Expedíciója, ami nekem megért egy négyest. A többi olvasmányom molyon mind min. 80%-os.
3. Egy szerelmi háromszög, ahol a főszereplő a rossz pasival jön össze - legalábbis szerinted.
Általában nem szoktam ezen morfondírozni, hiszen úgyis mindig az első pasi lesz a befutó (na jó, legalább kettő kivételt ismerek). Egy konkrét eset van, amin nagyon kiakadtam, Jenny Han Nyár-trilógiáján. Az írónő felépített egy kapcsolatot, amit kikukázott a végére, ráadásul a kedvenc karakteremet szándékosan kiherélte, csak hogy egyértelművé váljon az olvasóban, hogy miért marad alul a versengésben. Egyébként utálom, mikor az író nem hagyja, hogy én formálhassak véleményt.
Van még egy, amivel nem tudtam kibékülni, és ez a Delírium-trilógia, ahol a végén konkrétan sejtetés van, igazi válasz nincs, de már ott sikerült elszúrni ezt a dolgot, hogy bele lett erőszakolva a szerelmi háromszög. Pedig olyan szép volt a szerelmi szál a második részben.
4. Egy népszerű műfaj, amit te ritkán olvasol.
New Adult, ami abból a szempontból vicces, hogy huszonévesként a huszonévesekről szóló történeteken kéne élvezkednem, mégis sokkal jobban szeretek YA-t olvasni. Alapból korlátolt műfaj, mert ugyanazokra a panelekre építkezik: tragikus múlt, romantika, szex, és ha egy-kettőt elolvas az ember, már elolvasta az összeset. Kifejezetten taszít ez a műfaj, a rinya, az egyetemi lét tőlem oly távolálló megélése, a hatásvadász dráma. Az nem teljesen tiszta számomra, hogy a YA-n belüli alműfajok (sci-fi, disztópia, posztapokaliptikus stb), miért nem tudnak felkapaszkodni és megragadni NA-ba, egy csomó történet huszonéves szereplőkkel sokkal jobban működhetne, és ez lehetne egyfajta híd a YA és a felnőtt irodalom között.
5. Népszerű karakter, akit te nem szeretsz.
Travis Maddox a Gyönyörű Sorscsapásból. Döbbenet, hogy ez a pszichopata, idegbeteg állat egyes nőknek álomférfi…
6. Egy népszerű szerző, akire te nem tudsz ráhangolódni.
Ebből is van pár, a kedvenceim közé mindenképp azok tartoznak, akiknél egyszerűen érhetetlen, hogy az író szót kell alkalmazni rájuk. Merthogy egy általános iskolás írói vénájával vannak megáldva.
Legyen mondjuk Abbi Glines. Döbbenet, hogy a legtöbb könyve 4 pont felett van a goodreadsen. Nem mellesleg nem tartom normális dolognak, ha valaki éves szinten kiad 7-8 könyvet. Azon pont annyit dolgozott, hogy megírta, elolvasta egyszer, talán kétszer, aztán ment a nyomdába.
7. Egy népszerű klisé, amibe már belefáradtál.
Sokan írták a szerelmi háromszöget, ehhez csatlakozom. Fárasztó már, de tényleg. Nem tudom, ki ötlötte ki ezt a trendet, és miért vette át mindenki, én speciel senkit sem ismerek, aki élvezetét lelné benne. Az a legrosszabb, hogy eddig egyetlen jól megírt szerelmi háromszöggel találkoztam (A Hollófiúk), általánosságban csak megdönti a szerelembe vetett hitem…
Amit még nagyon utálok, mikor nyomozgatnak a könyvben, és a végén úgy derülnek ki a főhős meg az olvasó számára az ok-okozati viszonyok, hogy az antihős elmeséli az egészet, és persze a duma okozza a vesztét.
Akkor ott van még a YA könyvek kötelező eleme A BÁL. Tök mindegy, milyen, de bálnak lenni kell.
Aztán paranormális könyvekben a halandó-halhatatlanság kérdéskör miatti rinya (aminek léte indokolt, oké, de nem tizenhét évesen, ráér a rinya pár évtized múlva!)
8. Egy népszerű sorozat, amit te nem fogsz elolvasni.
Colleen Hoover: Reménytelen. Bár bármelyik sorozatát írhattam volna, mert a szerzőtől sem olvasok soha többet, pedig mindenki annyira imádja.
9. Melyik könyvadaptáció (film vagy sorozat) jobb, mint a könyv.
Michael Crichton: Jurassic Park. A filmet biztosan láttam vagy ötvenszer, ha nem többször, és arra számítottam, hogy a könyvet is ugyanannyira imádni fogom, de túlságosan a tudomány felől közelítette meg a történetet, nagyon száraz volt a szöveg, és a karakterváltoztatások sem tetszettek. (Oké, tudom, hogy előbb volt a könyv, mint a film, de hogy Hammond antihős legyen??!!)
Sorozatban meg egyértelműen a Vámpírnaplók, mert Lisa J. Smith irodalmánál bármiféle feldolgozás jobb. Vagy nem, tekintve az utóbbi évadokat. :D Értelemszerűen az első 2-3 évadot kell érteni, azok nagyszerűek voltak. Sajnos azóta már megutáltam a szériát, nem hinném, hogy valaha is újranézem, de kellemes emléknek megmarad.
Mindenkit jelölök, aki erre jár, és egy kis kedvet érez ehhez a taghez!
Rebecca Yarros: In the Likely Event – Abban az esetben – Blogturné +
Nyereményjáték
-
Rebecca Yarros nevét sokan talán a Fouth Wing – Negyedik szárny és az Iron
Flame - Vasláng című regényei kapcsán ismerték meg, amivel a tavalyi évben
bulld...
3 napja
Pedig megakartalak rá hívni, de megelőztél. :D
VálaszTörlésAz Expedíció nekem is 4-es volt, a következő rész, a Kontroll, verte ki a biztosítékot... -.-"
Egyre több a negatív hang a Legenda kapcsán. :O Elbizonytalanodtam...
Sorry :D
TörlésNa akkor meggyőztél, hogy nem akarom tovább olvasni, eddig sem nagyon éreztem késztetést rá, és ezt megtámogatva a véleményeddel inkább hagyom is a fenébe. Főleg, hogy olvastam, nem is derül ki semmi, meg máshol játszódik, nekem meg konkrétan az atmo tetszett benne.
Legenda szerintem vagy nagyon bejön vagy nagyon nem kategória, kíváncsi vagyok, melyikbe esel. :D
A BÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁL! Hogy felejthettem el a bálat?! Mondjuk mostanában nem volt hozzá szerencsém, de régebben non-stop bele kellett szuszakolni egyet minden egyes könyvbe... úgy 50 oldal hosszúságban, mert persze fel is kell rá készülni.
VálaszTörlésA Legendával végre nem érzem magam egyedül, hasonlóan az NA-val kapcsolatos érzelmeimmel sem. Yaaay, pacsi! :)
Mostanában valahogy nekem sem, de őszintén szólva sorozatokban is már elegem van belőlük. X idő után esett le, hogy a tinis CW sorozatokban banyek min. minden 2. részben van valami bál. :DDDD
TörlésViszont! Mindig is irigyeltem az amcsikat a bálért, sokkal jobb, mint a mi szalagavatónk. Azok a szép ruhák meg minden. :) Oké, valószínű nem mertem volna estélyiben mutatkozni, de ez lényegtelen. :D
Jaja Legendára emlékeztem, hogy neked se tetszett... NA meg... mi szerintem sosem növünk fel. :D Az némileg jobban hasonlít a valóságra, én meg magasról teszek rá ki kivel fekszik össze, ki mennyit iszik meg bulizik. YA-ban meg tökre szeretem ezt a naiv idealizmust.